Jak zrobić foremki do ciastek?

foremki-do-wycinania-ciastekPoza wybornym smakiem wypieków istotna jest także ich apetyczna prezencja, szczególnie wówczas, gdy przyrządzamy świąteczne przekąski. Alternatywą dla  gotowych, zakupionych w sklepie, wzorów do wycinania ciasteczek jest samodzielne wykonanie foremek i szablonów do wypieków. Można je zrobić wykorzystując blaszkę aluminiową.

Potrzebne materiały to puszka po napoju, ostre nożyczki i taśma klejąca. Przy odrobinie kreatywności stworzymy dowolny kształt np. kwiatuszki, serduszka lub oryginalne ludziki. Blaszka z puszki jest niezwykle wdzięcznym materiałem dającym nieograniczoną ilość możliwości; z łatwością przyjmuje pożądane formy. Za pomocą taśmy klejącej ustabilizujemy wykonany szablon i dodatkowo zabezpieczymy ostre krawędzie.

 

FOREMKI DO CIASTEK Z PUSZKI

Wykrojniki do ciasteczek z puszki to oferta dla tych, którzy chcą nadać swoim wypiekom oryginalny kształt, a nie posiadają odpowiednich foremek.

Potrzebne materiały:

-puszka (np. po coca-coli),
-ostre nożyczki,
-pęseta,
-mocna taśma klejąca,
-rękawiczki ochronne,
-karton papieru,
-ołówek

1.Zakładamy rękawiczki ochronne. Odcinamy wieczko i dno puszki; tniemy ją wzdłuż lub w poprzek na paski o równych krawędziach.

2.Na kartce grubego papieru rysujemy dowolny wzór (np. ludzika), po czym wycinamy go nożyczkami.

3.Przy pomocy pęsety nadajemy pożądany kształt paskom z puszki. Końce pasków sklejamy taśmą klejącą. Na górną krawędź foremki także nakładamy taśmę klejącą, co uchroni przed skaleczeniem podczas wykrawania ciasteczek.

 

Zamiast wygodnych w użyciu foremek do wycinania ciastek można posłużyć się szablonami, na które nakładamy porcję ciasta, a następnie obcinamy nożykiem wzdłuż krawędzi szablonu nadając wypiekom pożądany kształt.

Doskonałym materiałem do szablonów jest gruby papier np. blok techniczny lub karton. Zdecydowanie wygodniejszy w użytkowaniu jest karton. Jednak ze względu na specyfikę delikatnego surowca, papierowe szablony do ciastek należy często wymieniać na nowe. Schematy do szablonów można narysować samodzielnie albo skorzystać z licznych podpowiedzi znajdujących się m.in. na blogach kulinarnych i innych tego typu stronach internetowych. Wówczas wystarczy jedynie wydrukować wybrany schemat, wyciąć wzdłuż rozrysowanych krawędzi i przyłożyć do tektury.

 

SZABLONY DO DEKORACJI CIASTECZEK

Gotowe wypieki o standardowym lub oryginalnym kształcie wymagają zwieńczenia w postaci apetycznej dekoracji. W roli ozdoby doskonale sprawdzają się m.in. rozdrobnione bakalie, kawałki owoców, czy barwnik spożywczy. Dla sypkich lub płynnych dekoracji warto stworzyć niepowtarzalne szablony, dzięki którym smaczne ciasteczka zostaną wzbogacone nietuzinkowym wzorem. Do ozdób w postaci proszku (np. cukier puder, kakao, cynamon) można zrobić szablon z kartki papieru, wycinając dowolny wzór i przesypując przez niego sypką dekorację.

(Przeczytano 167 razy)