W ciągu roku nie zawsze istnieje możliwość zebrania się w rodzinnym gronie i spędzenia czasu wśród suto zastawionego stołu, dlatego też podczas tego wyjątkowego wieczoru, staramy się o jak najsmaczniejsze potrawy, oczywiście w duchu tradycji, oraz o jak najpiękniejszą oprawę stołu, która dodatkowo wskazuje na świąteczny, ważny dla nas czas. To wszystko składa się na stworzenie niepowtarzalnego, ciepłego i rodzinnego klimatu.
Ważnym elementem świątecznego stołu, jest stroik bożonarodzeniowy na stół wigilijny, z żywym, pachnącym igliwiem i świecą w środku. Akcentuje on rodzinne ciepło i wyjątkowość chwili.
Wcale nie musisz być utalentowany artystycznie, aby samodzielnie wykonać świąteczny stroik! Nie wierzysz? Wobec tego sprawdź, jak krok po kroku i z czego wykonać je samodzielnie. Zobaczysz – to dziecinnie proste!
STROIK BOŻONARODZENIOWY ZE ŚWIECĄ
Potrzebne będą:
- gałązki drzew iglastych (jodła, świerk, jałowiec etc.) najlepiej żywe. Możesz użyć jednego lub kilku rodzajów.
- okrągły stelaż – możesz go zrobić z niepotrzebnego wieszaka, z wikliny etc.
- świeca w dowolnym kolorze
- pozostałe ozdoby – na przykład małe bombki w dowolnych kolorach, szyszki, suszone owoce, maleńkie pierniczki etc.
- pistolet na klej lub drucik/gruba nić, nożyczki
1. Wokół okrągłego stelaża okręcamy gęsto gałązki (okręcamy mniej więcej 1/3 lub 1/2 gałązki, reszta swobodnie zostaje). Gałązki możesz przymocowywać za pomocą kleju z pistoletu bądź drucika/nici. Pamiętaj, aby nie było to widoczne. Środek musi być niemalże cały zasłonięty, aby można było umieścić świecę między gałęziami. Dostosuj wysokość stroika do wysokości świecy (świeca musi być co najmniej dwa razy wyższa).
2. Podstawa stroika jest gotowa – teraz czas na ozdoby. Wszystko zależy od Ciebie – my proponujemy umieścić sztuczne szyszki, oraz niewielkie ozdoby z wikliny
3. Stroik kładziemy na świątecznym stole, w środku umieszczamy świecę.
STROIK Z JODŁĄ NA DUŻY STÓŁ
Potrzebne będą:
- żywe gałązki jodły (mogą być także z innych drzew iglastych)
- gąbka florystyczna (niewielkich rozmiarów)
- ozdoby – szyszki, gwiazdy betlejemskie, bombki, pierniczki etc.
1. W gąbkę florystyczną wbijamy gałązki o zaostrzonych końcach, z dwóch stron zostawiamy dłuższe gałązki, aby uzyskać podłużny kształt stroika. Zapełniamy gęsto całą gąbkę.
2. Pomiędzy gałązki wbijamy gwiazdy betlejemskie.
3. Pozostałe ozdoby – bombki/szyszki możemy przywiązać do gałązek ozdobnymi wstążeczkami, bądź przytwierdzić drucikami. Gotowe!