Wigilijny karp w chrupiącej panierce

smazony-karp-na-wigilieKarp to symbol Bożego Narodzenia. Na Wigilię przyrządza się go wedle różnych przepisów a użyte składniki to kwestia rodzaju dania i regionu, z którego wywodzi się przepis. Sekret udanej potrawy z karpiem w roli głównej tkwi w odpowiednim oporządzeniu ryby a jeśli nie wiemy jak to zrobić i przy użyciu, jakich narzędzi najlepiej kupić gotowego sprawionego karpia.

Dalsza obróbka będzie znacznie łatwiejsza niż w przypadku żywego karpia, z którym nie do końca wiadomo jak sobie poradzić. Zanim przystąpimy do smażenia ryba powinna być dzień wcześniej odpowiednio przygotowana. Po przyniesieniu do domu, karp powinien być umyty w zimnej wodzie a następnie osuszony i natarty solą. Warto też zamarynować go używając przypraw i krążków cebuli.

 

POMYSŁ NA KARPIA W PANIERCE:

filet karpia ok. 6 sztuk
3 cebule
sok z jednej cytryny
bazylia
goździki
gałka muszkatołowa, imbir i cynamon wszystkiego po szczypcie
sól i pieprz
2 jajka
szklanka śmietany
bułka tarta,
mąka do panierki
olej do smażenia

Kawałki ryby skrapiamy cytryną, oprószamy wszystkimi przyprawami i obkładamy talarkami cebuli po czym powinny być zawinięte w folię spożywczą i tak pozostać przez około 2 godziny. Po tym czasie będziemy je panierować w mące, jajkach rozmąconych ze śmietaną i bułce tartej a następnie, powoli smażyć. Ryba nie może się przypalić z wierzchu i jednocześnie dopiec do środka, więc najlepiej zrobić to wolno na niewielkiej ilości tłuszczu. Niestety karp nie jest polecaną potrawą dla cukrzyków na Wigilię, ponieważ jest dosyć tłusty, dlatego można go zastąpić inną chudą rybą.

 

KILKA DODATKOWYCH WSKAZÓWEK

Do panierowania karpia warto użyć zamiast zwykłej mąki, mąki kukurydzianej. Ryba zyskuje lepszy smak.
Jeśli jednak nie chcemy by nasz i tak zawierający dużo tłuszczu karp był jeszcze bardziej kaloryczny najlepiej obsmażać go bez wykonywania grubej panierki, ale jedynie oprószając mąką kukurydzianą. Ta wchłonie mniej tłuszczu z patelni.

Innym sposobem na dobrze upieczonego karpia jak tylko przygotowanie go na patelni jest smażenie ryby obtoczonej w mące na głębokim oleju. W tym celu jego kawałki muszą być dobrze osuszone a do smażenia należy użyć oleju słonecznikowego lub rzepakowego. Ryba ma być usmażona na złoty kolor a po wyjęciu z oleju, można ją przełożyć do naczynia żaroodpornego i włożyć do ciepłego piekarnika (50°C)

 

(Przeczytano 140 razy)