Świąteczne potrawy dla dzieci

potrawy-dla-dzieci-na-wigilięDzieci najchętniej jadłyby przez całe Święta Bożego Narodzenia tylko ciastka i słodkości, których rzeczywiście wtedy nie brakuje. Co można przygotować na kolację wigilijną czy na obiad bożonarodzeniowy, żeby dziecko chętnie to zjadło?

Warto zachęcić dzieci, by pomagały w przygotowywaniu dań na Wigilię, to może sprawić, że później będą chętnie jadły potrawy zrobione przez siebie. Oto kilka praktycznych porad by nasi najmłodsi goście chętnie siedli do świątecznego stołu i zjedli ze wszystkimi tradycyjne bożonarodzeniowe przysmaki.

 

ŚWIĄTECZNY PORADNIK KULINARNY

Rada 1
Zazwyczaj po podzieleniu się opłatkiem rodzina siada przy stole, gdzie czeka już pyszny czerwony . Niektóre dzieci go lubią, inne nie bardzo. Warto pamiętać o tym, żeby nie doprawiać go za bardzo pieprzem. Poza tym zostawia on trudne do sprania plamy, można więc zaproponować dziecku założenie serwetki pod szyję lub położenie jej na kolanach.

Rada 2
Uszka dla dziecka również powinny być delikatne. Potem zwykle jada się . Dla maluchów można przygotować pierogi z serem na słodko albo ruskie. Wiele dzieci chętnie je także kluski z makiem.

Rada 3
Jeśli chodzi o ryby to trzeba zadbać o to, żeby porcja dla malucha na pewno nie miała ości. Dobra rybka w panierce powinna smakować większości dzieci.

Rada 4
Pewien problem pojawia się wtedy, gdy dziecko jest alergikiem i potrawy, które zjada nie mogą zawierać glutenu, mleka czy jajek. Natomiast wówczas ciasto na uszka czy pierogi można zrobić z takich składników jak: mąka bezglutenowa, mąka kukurydziana, kleik kukurydziany, sól, olej i woda. Farsz z kiszonej kapusty i grzybów nie powinien zaszkodzić małemu alergikowi. Pozostaje wtedy tylko pytanie czy będzie mu smakował.

Rada 5
Jeśli chodzi o potrawy, które jada się podczas bożonarodzeniowych obiadów, to zwykle pojawia się jakieś mięso i dodatki do niego. Żeby dziecko chętnie jadło potrawy świąteczne, to nie powinny być one zbyt ciężkie, a poza tym ważny jest atrakcyjny wygląd.

Rada 6
Można na przykład zrobić pieczeń schabową i ładnie ozdobić ją suszonymi śliwkami. Do tego, zamiast zwyczajnych ziemniaków, można podać talarki upieczone w piekarniku.

Rada 7
Jeśli dziecko zje wcześniej obiad to jest szansa, że nie będzie miało ochoty na zbyt dużą ilość słodyczy. Oczywiście dla dzieci z alergią należy upiec specjalne ciasteczka bez glutenu, jajek czy mleka.

(Przeczytano 63 razy)