Kompot z suszonych śliwek na Wigilię

kompot-z-suszonych-owocówPrawie na każdym polskim stole wigilijnym pojawia się barszcz robiony na zakwasie, pierogi oraz kompot z suszu.

Jeśli chodzi o kompot, to jest on nie tylko bardzo dobry, ale również wspomaga trawienie, co jest dość istotne po kolacji wigilijnej. Suszone owoce są bogate w błonnik, cukry proste, które są źródłem energii podczas zwiększonego wysiłku oraz w witaminy i sole mineralne.

Zrobienie kompotu z suszonych owoców nie jest zbyt trudne. Jego wyjątkowy smak może się nieco zmieniać, w zależności od proporcji poszczególnych składników.

 

POMYSŁ NA KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW

Składniki:

-20 dag suszonych owoców (śliwek, fig, jabłek i gruszek)
-cytryna,
-cukier,
-cynamon,
-goździki

Najpierw płuczemy owoce i moczymy je przez kwadrans w przegotowanej wodzie. Potem przekładamy je do garnka, wlewamy gorącą wodę (około 3 cm nad owoce) i stawiamy na średnim ogniu. Od razu można dorzucić kilka goździków i trochę mielonego cynamonu. Owoce powinny gotować się około godzinę i po tym czasie dodajemy pół szklanki cukru oraz sparzoną cytrynę. Należy ją pociąć w plastry. Niektórzy robią również tak, że wbijają do niej goździki i wkładają w całości do kompotu. Potem pełni funkcję ozdobną. Jeśli smak kompotu nie do końca nam odpowiada można dodać jeszcze cytryny albo cukru.

 

KOMPOT ZE ŚLIWEK I MORELI

Składniki:

-20 dag suszonych śliwek,
-10 dag suszonych moreli,
-10 dag suszonych jabłek,
-10 dag suszonych fig,
-5 dag suszonych gruszek
-miód,
-cytryna,
-pomarańcza,
-cynamon,
-goździki

Następnie dajemy do garnka suszone owoce, zalewamy przegotowaną wodą i odstawiamy aż na 4 godziny. Po tym czasie dodajemy do nich sparzone i pokrojone w plastry cytrynę oraz pomarańczę, a poza tym cynamon i kilka goździków. Wszystko razem gotujemy pół godziny, a następnie słodzimy miodem według uznania. Zazwyczaj ilość cukru lub miodu zależy od tego ile zostało użytych fig, które są słodkie. Poza składnikami wymienionymi w powyższych przepisach do kompotu z suszek można też dodawać rodzynki, banany czy gałkę muszkatołową. Taki kompot najlepiej smakuje schłodzony. Oprócz niego może się też pojawić podczas Wigilii nalewka bożonarodzeniowa, która z kolei raczej rozgrzewa.

(Przeczytano 42 razy)