Zupa z karpia na Wigilię

zupa-rybna-z-karpiaZamiast tradycyjnego karpia na kolację wigilijną można podać zupę z niego. Wiele osób bardzo ją lubi, chociaż oczywiście niektórzy zdecydowanie wolą po prostu smażoną lub pieczoną rybę na Wigilię. Można więc przygotować jedno i drugie. Poniżej przepisy z myślą o tych pierwszych.

Słodkie akcenty w potrawach z ryby są dość często spotykane podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wystarczy wymienić karpia po żydowsku. Zresztą taką nazwę nosi także zupa do której dodaje się między innymi rodzynki.

 

TRADYCYJNA KROK PO KROKU

Krok 1. Przygotowanie zupy zaczynamy od oczyszczenia głowy i mięsa ze skrzeli karpia.
Krok 2. Dajemy do garnka wraz z marchewką, pietruszką, kawałkiem selera, ½ cebuli, ½ pora i solimy.
Krok 3. Ryba z warzywami powinna się gotować około 45 minut. Wtedy dodajemy filet z karpia i znów gotujemy około 20 minut. Jednocześnie należy wyjąć gotujące się do tej pory części ryby, wybrać z nich mięso i dorzucić do garnka.
Krok 4. Potem rozrabiamy w wodzie 3 łyżeczki mąki i dolewamy do zupy oraz doprawiamy sokiem z cytryny. Warto też dodać szczyptę startej gałki muszkatołowej, kurkumy, pieprzu, koperek oraz słodką śmietankę.
Krok 5. Zupę można podawać z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Ciekawostką jest to, że do takiej zupy dość często dodaje się piernik. W tym celu trzeba kawałek ciasta piernikowego lub opakowanie pierniczków zalać gorącą wodą, aby powstała papka. Przecedzamy ją przez sito do zupy.

 

ZUPA RYBNA Z RODZYNKAMI
Składniki:

-½ kg filetów z karpia,
-2 głowy,
-2 marchewki,
-2 pietruszki,
-kalarepę,
-½ selera,
-2 cebule,
-sok z ½ cytryny,
-skórkę otartą z ½ cytryny,
-skórkę otartą z ½ pomarańczy,
-kieliszek białego wina,
-5 dag rodzynek,
-kilka posiekanych migdałów i orzechów włoskich,
-sól,
-pieprz

Rybie głowy wraz z obranymi i pokrojonymi warzywami gotujemy nieco ponad 30 minut. Potem odcedzamy i gotujemy wywar razem z filetami. Po kwadransie wyjmujemy rybę i dodajemy obraną oraz posiekaną cebulę, a po 10 minutach dodajemy także skórkę z cytryny i pomarańczy, rodzynki namoczone w winie, migdały (bez skórki) oraz orzechy. W końcu dodajemy mięso otrzymane z głów i filetów.

(Przeczytano 86 razy)