Wyjątkowa dekoracja stołu wigilijnego

dekoracja-stołu-na-wigilięKiedy zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, poza przedświątecznymi przygotowaniami, sprzątaniem, pieczeniem i kupnem prezentów, zastanawiamy się, w jaki sposób zaaranżować nasz stół świąteczny, szczególnie, jeśli planujemy przygotować wigilię dla całej rodziny.

Stół wigilijny powinien być wyjątkowy, inny niż zawsze, niepowtarzalny, zdradzający atmosferę radosnych, rodzinnych świąt. Powinniśmy udekorować go znacznie bardziej, niż zazwyczaj, aby podkreślić ten szczególny moment, jakim jest wieczerza wigilijna w rodzinnym gronie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na zaaranżowanie świątecznego stołu.

 

NOWOCZESNY WYSTRÓJ NA WIGILIĘ

Jeśli posiadasz drewniany stół, możesz ozdobić go w bardzo prosty sposób – zrezygnuj z obrusu na rzecz pięknego bieżnika z motywami świątecznymi – na przykład czerwony bądź fioletowy w delikatne gwiazdki. Bieżnik będzie przebiegał przez środek stołu, stanowiąc prostą, ale bardzo elegancką ozdobę. Możesz także zdecydować się na dwa bieżniki, które umieścisz równolegle do siebie. Na środku stołu, umieść piękne, ręcznie malowane bombki i świeczki w kolorze pasującym do bieżnika, aby zachować harmonię – ich kształt zależy od Ciebie – możesz wybrać duże, w kształcie stożka, kuli, w innych kształtach np. gwiazdek, choinek, lub umieścić je w świecznikach, co doda niebywałej elegancji. Świetnie zaprezentują się również choinki w kształcie stożka, najlepiej podświetlane, lub ozdoby z owoców.

Na drewnianym stole, ładnie komponować się będą także ozdobne podkładki pod zastawę (materiałowe bądź z filcu). Wybierz jednolity, pasujący do pozostałej dekoracji kolor.

 

TRADYCYJNA DEKORACJA STOŁU

Stół w duchu tradycji, szczególnie pięknie skomponuje się z żywą choinką i stroikami. Stół nakryj ręcznie haftowanym, białym obrusem. Wybierz zastawę z prawdziwej porcelany, z elementami złotymi bądź srebrnymi, do tego wspaniale zaprezentują się ozdobne sztućce. Na środku stołu umieść żywe stroiki z gwiazdami betlejemskimi bądź świeczką, ozdoby z piernika, ręcznie malowane bombki, gwiazdki.

Jeśli nie posiadasz haftowanego obrusu, zdecyduj się na jednolity biały, wybierz haftowane podkładki pod zastawę, w dowolnym kolorze.

 

JAK NIE PRZESADZIĆ Z OZDOBAMI?

Jeśli nie masz czasu na oryginalne dekoracje stołu, wybierz gładki, biały obrus, na którym umieścisz świąteczne podkładki pod zastawę (na przykład z filcu lub z bawełny), z motywem choinki czy gwiazdek. Na środek stołu możesz wysypać ozdobne gwiazdki w dowolnym kolorze, bądź swobodnie położyć organzę, ale równie dobrze stół zaprezentuje się bez dodatków. Na każdym talerzyku umieść gałązkę jałowca, z ozdobną wstążeczką.

Równie elegancko zaprezentuje się biały obrus, subtelnie ozdobiony niewielką ilością motywów świątecznych, z pięknym wykończeniem. Na takim obrusie nie musisz już umieszczać podkładek pod zastawę. Wystarczy na środku umieścić żywy stroik ze świecą.

Możesz zdecydować się także na obrus z motywami świątecznymi, w dowolnym kolorze – na przykład czerwonym, fioletowym, brązowym. Taki stół nie wymaga żadnych dodatkowych ozdób, gdyż na całym obrusie znajdują się motywy świąteczne.

 

(Przeczytano 799 razy)