Smażony karp wigilijny w śmietanie

karp-w-śmietanieJak usmażyć karpia wigilijnego? Jest na to kilka sposobów. Dzwonki lub filety rybne można smażyć w cieście, panierce, na maśle, oleju, a potem podawać same lub w śmietanie czy zalewie. Który sposób jest najlepszy? O tym już każdy musi zdecydować sam.

Jeśli robi się karpia duszonego w cebuli, to jego charakterystyczny smak i zapach ryby nie przeszkadza za bardzo. Zresztą zostaje przytłumiony przez aromat cebuli. Natomiast jeżeli chcemy smażyć karpia w panierce, to często zostawia się go na noc w mleku.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ KARPIA W ZALEWIE OCTOWEJ?

Żeby przygotować smażonego karpia w zalewie octowej trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować.
Krok 1. W tym celu mieszamy szklankę octu i 2 szklanki wody z przyprawami takimi jak pieprz w ziarnach, ziele angielskie, gorczyca liść laurowy, szczypta soli i łyżeczka cukru.
Krok 2. Dodajemy obraną i pokrojoną cebulę i gotujemy, a potem studzimy. Kiedy zalewa się studzi zabieramy się za przygotowanie karpia. Krok 3. Dzwonki skrapiamy sokiem z cytryny, solimy, posypujemy pieprzem, obtaczamy w mące i wtedy można je już smażyć.
Krok 4. Kiedy ryba przestygnie układamy ją w jakimś zamykanym naczyniu lub słoju i dodajemy zalewę. Potrawa powinna stać w chłodnym miejscu przez około tydzień, zanim będziemy ją jeść.

 

POMYSŁ NA KARPIA W ŚMIETANIE

Składniki:

-dzwonka z karpia
-jajko
-bułka tarta
-masło
-śmietana
-koperek

Natomiast smażony karp w śmietanie nie musi czekać aż tak długo, można go jeść zaraz po przyrządzeniu. Zaczynamy od przygotowania dzwonków karpia i posolenia ich. Po 15 minutach obtaczamy rybę w mące, następnie w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażymy na maśle i przekładamy do naczynia żaroodpornego lub rondla. Wlewamy śmietanę i wstawiamy na kwadrans do rozgrzanego piekarnika. Danie podajemy z koperkiem.

 

JAK USUNĄĆ ZAPACH KARPIA?

Jeśli robi się karpia duszonego w cebuli, to jego charakterystyczny smak i zapach ryby nie przeszkadza za bardzo. Zresztą zostaje przytłumiony przez aromat cebuli. Natomiast jeżeli chcemy smażyć karpia w panierce, to często zostawia się go na noc w mleku. Wówczas „mulisty” smak i zapach staje się łagodniejszy.

Do mleka można wrzucić różne dodatki, które będą potem delikatnie wyczuwalne, na przykład sok cytrynowy, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, cynamon itp. Po wyjęciu z mleka rybę można od razu obtoczyć w mące połączonej z bułka tartą, zamiast wkładać każdy kawałek osobno do mąki, jajka i bułki. Po usmażeniu można skropić karpia sokiem z cytryny, posypać otarta skórką cytrynową i płatkami migdałowymi.

(Przeczytano 151 razy)